fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Yaprak Porselen Nedir?

Son yıllarda oldukça yaygınlaşan yaprak porselen, bir diş kaplama prosedürüdür. Yaprak porselen diş kaplama uygulamasında yaprak tipi porselenler bir araya getirilir ve dişler bu yapraklarla kaplanır. Ağzın işlevlerini yerine getirebilmesini sağlarken mükemmel bir gülümseme görünümü sunar. Yaprak porselen tedavisi,  harika bir gülüşe sahip olmak için uygulanan en etkili diş tedavilerinden birisidir.

‘’Porselen lamineler‘’ olarak da bilinen yaprak porselen, porselenden yapılan ve dişlerin üzerine yerleştirmek amacıyla üretilen, yaprağa benzeyen diş kaplama materyalidir. Yaprak porselen tedavisi ise bu materyali dişlere yerleştirme ve sabitleme işlemidir. Yaprak porselenlerin üretimi yapılırken kişinin ağız ve diş yapısı referans alınır. Üretilirken en doğal tasarım ve yüksek kalite malzemeler sayesinde uzun ömürlü bir sonuç hedeflenir. Dişlerin doğal rengine ve görüntüsüne oldukça yakın olduğu için bu tedavide porselen tercih edilir.

Birçok sebepten ötürü yaprak porselen uygulaması gerçekleştirilebilir. Bunlardan bazıları şunlardır:

-Çatlak dişler,

-Kırılmış veya hasar almış dişler,

-Dişlerdeki renk bozukluğu,

-Dişler arasındaki büyük boşluklar,

-Şeklinde bozukluklar olan dişler,

-Diğer kozmetik ve estetik bozukluklar.

Yaprak Porselen Nasıl Yapılır?

Yaprak porselen uygulaması, oldukça basittir. İlk olarak dişler temizlenir. 0.5 ile 0,7 milimetre arasında değişen kalınlıkta dişler aşındırılır. Bu işlem acısız ve anestezisiz gerçekleştirilir. Bu işlemden sonra dişlerin dijital görüntüleri alınır. Dijital görüntü, manüel olarak diş kalıbıyla veya güncel bir teknik olan CEREC teknolojisi kullanılarak alınır. Elde edilen dijital görüntüler laboratuara sevk edilir ve görüntü esas olacak şekilde yaprak porselenler üretilir. Porselenler üretilene kadar kişiye geçici diş kaplamaları verilir. Bu kaplamalar, dişlerin zarar görmesini önler.

Lamine üretimi tamamlandıktan sonra sabitlenme aşaması başlar. Bu aşamada yaprak porselen, özel bir kaplama yapıştırıcısı ile dişlere teker teker yapıştırılır. Gerek duyulursa porselen törpülenebilir ya da yeniden şekillendirilebilir. Bütün bu işlemler 2-3 gün sürer.

Yaprak Porselen Dişlere Zarar Verir Mi?

Yaprak porselenin gülüş tasarında sıkça kullanılmasının sebebi, diğer uygulamalara kıyasla dişlere yapılan müdahalenin da az olmasıdır. Tedavi bittiği andan itibaren kişi günlük yaşantısına ve isterse mesaisine kaldığı yerden devam edebilir.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon