fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

ŞEFFAF PLAK KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Günümüz dünyası teknolojisin bizlere sunduğu bir ürün olan şeffaf plaklar iki farklı durum için kullanılmaktadırlar. Bunlar ilki tedaviye yeni başlayan hastaların tedavi edici “alinger” olarak kullanması bir diğeri ise tedavisi bitmiş hastaların koruyucu “retainer” olarak kullanmasıdır. İlk veya son safha olması fark etmez, kullanımında dikkat edilmesi gereken konular aynıdır. Bu konuları da şu şekilde kategorize etmek mümkündür;

  • Kullanmaya Alışma Sürecinde

Şeffaf plak uygulaması kullanımı kolay ve çok kısa sürede alışılabilir durumda bir tedavidir. Lakin ilk günler hatta bazen ilk haftalar bir takım ufak tefek pürüzler kullanıcıları huzursuz edebilir. Ağzınıza yeni bir şey taktığınız için ısırma konuşma ve hissettiklerinizde bir miktar değişiklikler olacaktır.

Öncelikle tükürük bezleriniz normalden fazla salgılanmaya başlayacaktır. Sonrasında dişlerinizin kuvvete maruz kaldığını hissedeceksiniz ve son olarak konuşma esnasında bazı sesleri çıkarmada bir miktar zorlanma olduğunu tespit edeceksiniz. Tüm bunlar 1-2 haftalık oryantasyon ile rahatsızlık olmaktan çıkacak konulardır.

  • Kullanım Esnasında

Kullanımı sırasında takma ve çıkarma konularında mutlaka hekiminizin size gösterdiği ve önerdiği şekilde yapmaya özen gösteriniz. Bütün noktalarına eşit bası yaparak takınız. Ağzınıza alıp çiğneyerek takmaya zorlamayınız. Bu şekilde yapmak zamanla plaklarda çatlamalara ve doğal olarak işlevsizliğe sebebiyet olmaktadır.

  • Yemek Yeme ve İçme Durumlarında

Plak ağızda iken sadece ılık ve soğuk su tüketilmesi önerilmektedir. Bunlar dışındaki tüm yiyecekler plakların aşınmasına, renk değiştirmesine ve bakteri üretmesine sebebiyet verecektir.

  • Temizlik ve Bakım Esnasında

Plakların temizliği hem çok önemli hem de çok kolaydır. Yemeklerden hemen sonra dişlerinizi fırçalamayı müteakip akan suyla ve fırça ile içleri temizlenebilir. Kaynar su, alkol ya da herhangi bir kimyasal madde kullanmaya gerek yoktur. Bu maddeler plaklara zarar verebilirler.

  • Muhafaza Edilirken

Şeffaf plaklar ilk teslim edilirken bir koruyucu kap ile verilir. Eğer aksi bir durum olursa bir medikal firmasından temin edilmelidir. Muhafaza etme hususları belki de en az önem verilen durumdur. Restoranda yemekte iken peçete içerisine konduğu için kendini çöpte bulan sayısız şeffaf plan olmuştur. Bu saklama kabından azami istifade edilmelidir.

Sağlıcakla kalın.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon