fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

PROTEZ DİŞ NEDİR?

                Ağızda oluşan diş eksikliklerinde ya da daha estetik bir gülüş talep edildiğinde protez diş tedavisi uygulanabilmektedir.

                Ağız ve diş sağlığına önem veriliyor, ağız bakımı düzenli yapılıyor olsa bile kimi zaman diş kayıpları diğer birtakım sebepler yüzünden yaşanabilmektedir. Diş hekimleri öncelikli olarak mevcut dişin kurtarılması ya da işlevini yitirmemesi için gayret gösterirler. Protez diş uygulaması bu bağlamda en son tercih olarak bulunmaktadır.

DİŞ EKSİKLİĞİ NASIL GİDERİLİR?

                Diş eksikliğinde öncelikli tedavi yöntemi implant tedavisi ardından da implant üzerine sabit protez yapmaktır. Bu şekilde protez tek bir diş olabildiği gibi birden çok bir grup diş içinde uygulanabilmektedir.

ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

                Günümüz teknolojisinde protez diş yelpazesi oldukça geniştir. İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı oldukça büyük bir ürün yelpazesi sunabilmektedir. Genel olarak üç sınıfta kategorize etmek mümkündür;

  • Sabit Protezler,
  • Hareketli Protezler,
  • İmplant Üstü Protezlerdir.

Sabit Diş Protezi

İsminde anlaşılacağı üzere ağız içerisine sabitlenerek kullanılan protez diş tipidir. Sadece tekbir diş için değil birden fazla diş grubu içinde kullanılabilir. Lakin takıp çıkarma özelliği bulunmamaktadır.

Hareketli Diş Protezi

Halk arasında takma diş olarak da bilinmektedirler. Sabit olarak ağızda kalması gibi bir durum söz konu değildir. İstenildiği zaman çıkarılıp temizliği yapılabilmektedir. Kullanım sonrasında düzenli bir şekilde temizlik yapma ihtiyacı duyulmaktadır. Diş kayıplarına bağlı olarak konuşma bozuklukları meydana geldiğinde ve estetik bir görünüm elde etmek istenildiğinde kullanılan bir yöntemdir. Kendi içinde dört farklı çeşidi bulunmaktadır;

  • Total Protezler,

Ağız içerisinde doğal diş hiç kalmadığı zaman bu yöntem uygulanmaktadır. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen bir uygulama olarak bilinir.

  • Parsiyel Protezler,

Doğal dişlerden bazılarının mevcut olması durumunda kroşe teller ile onlara tutturularak uygulanan bir yöntemdir. Estetik kaygılar sebebiyle günümüzde sıkça kullanılmamakla birlikte kullanım mevcuttur. Çoğunlukla akrilik malzemeden üretilir.

  • İmmediat Protezler,

Doğal dişleri tamamen çekilmesi gerektiğinde ve yeni tedavi dişler üretilene kadar ki zaman fasılasında bu tür protezler kullanılmaktadır.

  • Diş Üstü Protezler.

Ağızda birkaç diş ya da kök olduğunda kullanılabilecek bir yöntemdir günümüzde sıkça kullanıldığını söylemek mümkün değildir.

                İmplant Üstü Diş Protezleri

                Hem sabit hem de hareketli olarak hazırlanabilmektedir. Ağız içinde hiç diş kalmadığında hareketli olan tercih edilebilmektedir.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon