fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

ORTODONTİK TEDAVİDE ŞEFFAF PLAĞIN AVANTAJLARI

                Şeffaf plak tedavisi telsiz diş tedavisi olarak da bilinmektedir.

Bilinen genel kanıya göre oldukça çekinilen diş teli tedavisinin yerine tercih edilen şeffaf plak tedavisi avantajlarıyla beraber oldukça cazip ve pratik bir hal almaya başlamıştır.

Bu tedavi yönteminde tellerle yapılan tedavinin aksine her hastaya özel olarak tasarlanıp üretilen şeffaf plaklar kullanılır. Şeffaf plaklar insan sağlığına zararlı olmayan terme plastik maddelerden üretilmektedir. Diş hekimin yapacağı değerlendirme ve planlayacağı tedavi sürecine göre her kişi için özel olmakla beraber genel olarak 15’er günde bir değişimleri yapılan plaklar sayesinde dişlerde 0,5 mm ve 1 mm değerlerinde oynamalar ve yer değiştirmeler gözlemlenir.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları Nelerdir?
  • Estetik Görünüm Olarak Kullanıcıyı Memnun Eder.

Şeffaf plaklar dişlere takıldığında neredeyse fark edilemeyecek seviyede görünmezdir. Bu özel üretilen apareyler dışarıdan bakıldığında görünmemekte ve görünümüne özen gösteren kişiler tarafından rağbet görmektedir.

  • Şeffaf Plaklar Kullanım Kolaylığı Sağlarlar

Klasik ortodontik tedavilere nazaran kullanımları oldukça kolay ve basittir. Ağız içinde braket ve tel olmaması nedeniyle de herhangi bir yara yapma ve batma hissinden dolayı rahatsızlık hissedilmesine sebep olmaz.

  • Çoğunlukla Konuşmaya Engel Olmaz

Diş teli tedavisinin uzun kullanım süresi ve sert malzemelerden üretiliyor olması kimi zaman bazı seslerin tam ve doğru çıkmamasına neden olurken şeffaf plaklar sadece ilk kullanım esnasında ve alışma safhasında birtakım harflerin çıkışına mâni olabilir. Lakin zaman içinde bu durumda ortadan kalkacaktır. Hasta şeffaf plak kullanırken önemli gördüğü toplantı ve söyleşilerde bir süreliğine bu plakları çıkararak oldukça rahat bir şekilde kullanabilir.

  • Tedavi Süresi Diğer Yöntemlerden Daha Hızlıdır.

Klasik ortodontik tedavilerin sürelerinde oldukça kısa zaman aralığında planlana tedavi süreçleri daha etkin bir şekilde sonuç verir.

  • Henüz Planlama Esnasında Ürünü Görebilme

Şeffaf plaklarla planlanan tedavi süreçlerine henüz başlanmadan diş hekimi tarafından hangi aşamada ne seviyeye gelineceği simülasyon olarak gösterilebilir. Bu teknoloji sayesinde başlanacak olan tedavi ile birlikte hangi noktaya varılacağı detaylı bir şekilde hastaya izah edilir. Hastanın onayı alındıktan sonra tedaviye başlanır. Hekim tarafından belirlenen sürelerde plak değişimleri yapılarak tedavideki gelişim kolay bir şekilde gözlemlenebilir.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon