fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Hangi Durumlarda Diş Törpüleme Uygulaması Yapılır?

Diş Törpüleme Nedir?

Diş hekimleri tarafından, dişlerde oluşan estetik problemlerin giderilmesi ve buna ek olarak diş sağlığı ile ilgili rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan uygulamaların uygulanmasıdır. Diş törpüleme işlemi sıklıkla yetişkinlere uygulanır ve çocuklar için önerilmez.

Hangi Durumlarda Diş Törpüleme Uygulaması Yapılır?

Diş törpüleme işleminin gerçekleştirilebilmesi için çeşitli sebepler olabilir. Eğer ki gerekli görülürse, bu işlemin bir uzman hekim tarafından yapılması gerekmektedir. Diş törpülemenin en yaygın nedenleri ise;

  • Dişler üzerinde tabaka oluşması benzeri durumlar.
  • Dişlerin, diğer insanların dişlerine oranla daha uzun ve büyük olması.
  • Dişlerin kırılması ya da dişlerde kırık olması.
  • Dişler arasında büyüklük farkı olması.

Diş Törpüleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Diş törpüleme işlemi başlamadan önce uzman hekim tarafından ağızda ve dişte detaylı bir inceleme yapılır. Arından ise törpülenecek diş için ağız filmi çekilir. Ardından ağızda uyuşturma işlemi yapılarak uzman hekim tarafından törpüleme işlemi gerçekleştirilir. Törpülenen diş diğer dişler ile eşit olduğunda ya da olması gereken boyuta ulaştığında biter.

Diş Törpüleme Dişlere Zarar Verir Mi?

Diş törpülemenin uzman bir hekim tarafından uygulanması olukça önemlidir. Doktor kontrolü dışında yapılan işlemleri büyük ölçüde yanlış sonuçlanır. Hatta bu yanlış uygulanan işlemler diş kayıplarına bile sebep olabilir.

Diş törpülemenin çok sık uygulanması diş yapılarında bozukluklar meydana getirebilir. Bunun yanı sıra diş törpüleme işleminin ağız içerisindeki tüm dişlere aynı anda uygulanması tavsiye edilmez. Bunu sebebi ise törpüleme esnasında dişlerin daha hassas bir yapıya sahip olmasıdır.

Bunun haricinde diş törpüleme işleminin asla çürük bir dişe uygulanmaz. Ayrıca dolgulu dişlere bu işlemin uygulanması da yüksek risklidir. Ve bu törpüleme işlemlerinin tüm dişlere uygulanması tavsiye edilmez. Çünkü dişlerde hassasiyet oluşması nedeniyle yemek yeme ve besin tüketme işlemlerinde büyük sıkıntılar yaşanabilir.

Diş Törpüleme Kaç Saat Sürer?

Diş tonunun belirlenmesi ardından işlemler gerçekleştirilir. İşlemler ortalama olarak 1 saat sürer. Evde yapılan diş beyazlatma işlemleri ise kişiye özel olarak yapılan ölçümler sonrasında hazırlanan plaklar dişlere takılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon