fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Hangi Tip Diş Macununu Hangi Tip Diş Fırçası ile Kullanılmalı?

Diş bakım ürünlerinin en başında diş macunu ve diş fırçası gelir. Piyasaya baktığımızda bir fırçanın bile 8-9 çeşidi bulunmaktadır. Peki biz hangi diş macunu ve hangi diş fırçasını kullanmalıyız?

Diş eti çekilmesi, diş eti kanamalarının önüne geçmek için diş fırçası seçimi ve diş macunu seçimini iyi yapmak gerekir. Bunun için de ağız bakım sorunlarınızın ne olduğunu iyi bilmek gerekir. Tüm fırça ve macunlarda ağız sağlığına iyi gelecek etkenler bulunsa da bireysel anlamda diş temizliği için özel fırça ve macun arayışına girmek en doğru seçenek olur.

Diş fırçası seçiminde uygun fırça başlığı, diş fırçası kılları, ağız içi çevresi temizliğine yardımcı aparatlar gibi faktörler önem arz etmektedir. Genel olarak orta sertlikte, düz fırça tavsiye edilmesine rağmen diş hekiminize danışıp muayene sonrası diş fırçası seçiminde bulunmanız ağız sağlığınız adına daha faydalı olacaktır. Ayrıca piyasaya yeni çıkan dil temizleyici özelliği olan diş fırçaları da kullanım ve ağız sağlığı açısından ideal olmakla beraber ağızda tümden bir temizleme işlemi sağlamaktadır.

Diş fırçası kullanımının yanında diş eti çekilmesi, diş eti kanamalarının önüne geçmek adına da diş ipi kullanımını yaygın hale getirilmelidir. Diş fırçasının ulaşamadığı yerlerde, yemek atıklarını temizleme etkisine sahip diş ipleri en az diş fırçalama kadar önemlidir. Sağlıklı ve düzenli diş ipi kullanımı, ağız ve diş sağlığına inanılmaz fayda sağlayacaktır.

Diş macunu seçiminde ise yine bireysel bazda diş ve diş eti özelliklerine dikkat edilerek, genel manada ihtiyaca, içeriğe ve hekim tavsiyesi doğrultusunda hareket edilmelidir. İhtiyaca göre; çürük önleyici, beyazlatıcı ürünler tercih edilmesi gerekirken içeriğine göre ise; florürlü, meyveli veya karbonatlı ürünler tercihe sunulmaktadır. Bütün bu özelliklere bakılarak ihtiyaca göre bir içerik tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra diş macunlarında bulunan florür veya hidrojen peroksit gibi maddeler gerçek beyazlatma etkisine sahip oldukları için diş macunu seçiminde size yol gösterici olacaklardır. Siz de Klinik Akademi‘yi tercih ederek güvenilir diş hekimleri tarafından size özel diş fırçası seçimi ve diş macunu seçimi noktasında uzman bilgisi alabilirsiniz.

 

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon