fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Grillz Diş Nedir?

Grillz diş nedir sorusunun en kısa ve net cevabı “diş mücevheri” olarak ortaya konabilir. Dünyada ilk olarak 1980’li yıllarda ortaya çıkan ve daha çok Amerikalı müzisyenlerin kullanmaya başlamasıyla tanınan grillz diş, 2000’lerden sonra Madonna, Beyonce gibi dünyaca ünlü kişilerin yaptırmaya başlamasıyla dünya çapında popüler hale gelmiştir.

Grillz diş bir tür estetik diş uygulaması olarak da tanımlanabilir. İnsanlar kendilerini daha güzel ve farklı hissetmek için bu dekoratif diş kaplamalarına başvurabilirler. Grillz diş ayrıca, insanlar için bir kendini ifade etme biçimi olarak da tercih edilebilmektedir.   

Grillz farklı metaller kullanılarak tasarlanan dekoratif diş aksesuarıdır. Altın, gümüş ya da farklı mücevherlerle ya da başka değerli metaller kullanılarak hazırlanabilirler. Burada önemli olan kullanılacak olan malzemenin kişinin genel sağlığını da ağız ve diş sağlığını da bozmayacak yapıda olmasıdır.

Eski dönemlerde diş hekimine gidip altın kaplama yaptırmak isteyen kişilerin yerini yaşadığımız dönemde grillz diş uygulamalarına ilgi gösteren insanlar almaya başlamıştır.  

Grillz Nasıl Uygulanır?

Genellikle kişinin dişine dilediği zaman takıp dilediği zaman çıkarmasına olanak tanıyan, altın, gümüş veya diğer kıymetli metallerle tasarlanan grillz aksesuar diş bir tür mücevherdir.  Tek ya da birden fazla dişe uygulanabilen bu mücevherler kişinin talebine göre kalıcı diş kaplama olarak da tasarlanabilir.

Grillz diş için uygulama işlemleri protez diş işlemleriyle aşağı yukarı aynı şekilde ilerler. Grillz diş uygulaması için öncelikle uzman diş hekimi tarafından dijital yolla ya da silikon malzeme kullanılarak ölçü alınır ve buna göre modeller çıkarılır. Kişinin talebine göre grillz tasarımına ve kullanılacak olan materyale karar verilir. Altın diş, gümüş diş ya da metal, bu noktada en çok tercih edilen tasarım malzemeleridir. Grillz diş uygulaması tamamen kişiye özeldir. Dolayısıyla önemli olan hastanın hayal ettiği tasarımı ortaya koyabilmektedir. Söz konusu tasarım bir harf, rakam ya da figür olabilir. 

Dişleri bütünüyle kaplayan tasarımlar olduğu gibi daha minimal, ince, hatta çizgi şeklinde tasarımlar da gerçekleştirilmektedir. 

Hazırlanan tasarımlar uzman diş hekimi tarafından diş üzerine uygulanır. Günümüzde internet üzerinden de hazır kaplamalar satılmaya başlanmıştır. Ancak grillz diş uygulamalarının uzman diş hekiminin kontrolünde gerçekleştirilmesi önemlidir. Aksi halde hassas diş dokusunun zarar görmesi, tasarımda kullanılan malzemelerle ilgili alerjik reaksiyonlar gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşmak mümkün olabilmektedir.     

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon