fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Bruksizm Tedavisi – Gece Plağı ile Tedavi

Günümüzde insanların maruz kaldığı yoğun iş yaşamı ve yorucu kent yaşamı stres oluşumunun yaygınlaşması sonucunu doğurmaktadır. Stresin vücutta kendini en hızlı ve kolay biçimde dışa vurduğu yer ise ağız içidir. Diş hekimliğinde bruksizm olarak bilinen diş sıkma ve diş gıcırdatma, toplumda her beş kişiden birinde görülen, genellikle stres ve yorgunluğa bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Gece plağı ise bruksizm için başvurulan etkili bir tedavi yöntemidir.

Gece plağı ayrıca çarpık diş tedavisi için de kullanılan bir ortodonti tedavi aparatı olma özelliği taşır. Diş dizilimiyle ilgili problemlerin çözümü için ortodontistin uygun görmesi halinde, hastaya konfor ve estetik görünüm bakımından avantaj sağlayan şeffaf plak, yani gece plağına başvurulabilir. Tedavi süresince istediği zaman çıkarıp takabilme esnekliğine sahip olduğu ve ağız içindeki görünürlüğü düşük olan şeffaf plak ile kişi, rahat ve endişesiz bir tedavi sürecini hayata geçirebilir.

Tedavisi ihmal edildiği taktirde diş, eklem ve dokulara zarar vererek daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olan diş sıkma rahatsızlığı için de gece plağına başvurulabilir. Diş hassasiyeti, diş minesinde aşınma, çene ve baş ağrısı, düzleşmiş, kırık, yontulmuş dişler gibi belirtilerden bir ya da birkaçına sahipseniz bruksizmden şüphelenebilirsiniz. Bu noktada uzman bir hekime danışarak onun tavsiyelerini almalısınız. Hekiminiz uygun gördüğü taktirde gece plağı tedavisi size özel olarak planlanabilir.

Ağzınızın ölçüleri alındıktan sonra size özel olarak tasarlanacak olan diş plağı nasıl kullanılır, öğrenmek için uzman hekiminizle tedavinin ayrıntılarını detaylı olarak konuşmalısınız. Diş plağını gün içinde ne zaman ve kaç saat kullanmanız gerektiğini, size özel olarak hazırladığı tedavi planı üzerinden anlatacak olan kişi hekiminiz olacaktır.

Ortodontik problemlerinizin de, diş sıkma alışkanlığınızın da tedavisini ihmal etmeyin. İleride daha ciddi ve telafisi daha güç durumlarla karşılaşmamak için önleminizi ve gerekiyorsa tedavinizi bugünden alın. Şeffaf plak tedavisi ile hem diş çarpıklıklarınızdan hem de diş sıkma ve diş gıcırdatma gibi kötü alışkanlıklarınızdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Bu şekilde daha sağlıklı günlere ve estetik görünme sahip dişlere kavuşmanız mümkün hale gelecektir.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon