fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

DİŞLER NEDEN SARARIR?

                Diş renkleri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Diş renkleri de tıpkı saç ve göz renklerinde olduğu gibi DNA’ya bağlı olarak kişisel özellikler sergiler. Bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin hayli olmakla birlikte genel olarak bembeyaz dişlere sahip kişilerin gülümsemelerinin sararmış dişlerle gülümseyenlere göre daha göz alıcı olduğu aşikardır. Bu yüzden de sararan dişler ve gülümsemeler çoğu zaman gizlenmeye çalışılır. Diş renkleri gülümsemeden başlayıp özgüven kayıplarına kadar uzanan bir döngünün parçasıdır.

Neden Dişler Sararır?

                Dişlerdeki sararmanın ilişkili olduğu birçok sebep vardır. Zaman içinde dişlere alınan darbeler, tütün ve sigara kullanımı ve ağız hijyeninde ki özensizlik gibi faktörler diş renklerinde sararmayı etkileyen faktörler olarak sıralanabilir.

                Diş renkleri DNA tarafından belirlenme özelliğine sahiptir. Göz ve saç renklerinin belirlenmesinde olduğu gibi DNA faktörleri diş renginde baskındır. Lakin yanlış beslenme ve edinilmiş kötü alışkanlıklarında diş renklerinin belirlenmesinde ve değişime uğramasında etkin rolü bulunmaktadır.

                Dişlerde meydana gelen renk değişimlerinin en belirgin ve bilinen sebepleri şunlardır;

  • Yetersiz ve Sağlıksız Ağız Hijyeni

Ağız hijyeni sağlamanın temel hamlelerinden olan diş fırçalama konusunda yanlış ve eksik yapılan uygulamalar neticesinde dişlerde oluşan diş plakları dişlerin lekelenmesine neden olmaktadır. Plak ve tartar oluşumunu önlemek adına günde en az iki kez olmak üzere diş fırçalama alışkanlığı edinilmeli ve aksatılmamalıdır. Tüketilen gıdalarla da ilişkili olmak üzere ek tedbir olarak diş eti kullanımı da ağız hijyeninin sağlanmasında faydalı bir hareket şeklidir.

  • Yapısal Olarak Diş Minesinde Hasar Oluşumları

Diş minesi, yaşlanma etkileriyle zaman içinde zayıflar ve kimi zamanda sararmaya başlar. Asitli gıda tüketimini sonlandırmak ve ağız bakım suları kullanarak ağız içini bakterilerden uzaklaştırmak diş minesinin sararmasını engeller.

  • Alkol ve Tütün Mamulleri Kullanımı

Tütün ve tütün mamullerinin içinde bulunan nikotin ve katran maddeleri diş minelerinin zayıf kalmasına ve sararmasına neden olur. Bu tür alışkanlıklardan uzak durulması etkisini derhal gösterecek ve dişler doğal görünümüne kavuşacaktır.

  • Genetik Faktörler

Bütün bu sayılan etkilerin dışında genetik faktörler diş renginin belirlenmesinde en etkili olanıdır. Sağlıklı bir ağız hijyenine sahip dahi olunsa genetik faktörler sebebiyle diş renkleri beklenen parlaklıkta ve beyazlıkta olmayabilir.

Diş renklerinden hoşnut olmayan kişilerin ideal görüntüye kavuşmaları adına birçok tedavi yöntemi vardır. Bu yöntemler arasında en doğrusunu ne olduğu elbette ki diş hekimi tarafından yapılan muayene ve değerlendirme sonucunda belirlenmelidir.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon