fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

DİŞ TÖRPÜLEME NEDİR? AĞRILI BİR İŞLEM MİDİR?

Diş törpüleme işlemi ağızda ve dişlerde bulunan mevcut problemleri çözmek ve aynı zamanda estetik ve çok daha güzel bir görünüm elde etmek için tercih edilir. Sadece yetişkinlerde uygulanabilen bir uygulamadır. Bu uygulamayı tercih etmeden önce mutlaka diş hekimine başvurmalısınız. Diş hekiminiz röntgen çekimi ile başlayacak olan teşhis süresinin sonunda bu tedavi yönteminin sizin için kullanılabilir olup olmadığının değerlendirmesini yapacaktır.

Diş Törpüleme Süreci Nasıl Başlar?

                Gerekli tetkiklerden sonra diş törpüleme işlemine kanaat gelen diş hekiminiz en estetik ve sağlıklı görüntüyü yakalamak adına kullanacağı diş araçlarıyla ya da kalem yardımıyla törpülenecek dişlerin işaretlemesini yapar. Yapılan işaretlemeden sonra hekimler dişlerde aşındırıcı diş aletleri kullanmayı tercih ederler. Sonrasında da pürüzsüz bir yüzeyi elde etmek için kompozit malzemeden oluşan yapıştırıcılar tercih edilir.

Diş Törpüleme İşlemi Neden Yapılır?

Çoğunlukla estetik kaygılar münasebetiyle tercih edildiği düşünülse de diş törpüleme işlemi bazı sorunların ortadan kaldırılması için de tercih edilmektedir. Genel olarak bu sorunları şu şekilde özetleyebiliriz;

  • İstenmeye bir tabakanın diş üzerinde meydana gelmesi,
  • İdeal ölçülerden çok daha uzun diş yapısının bulunması,
  • Dişlerde kırık vakasının meydana,
  • Yamuk bir görünüm olması,
  • Belirgin bir boy farkının dişler arasında tespit edilebiliyor olması,
  • Diş yüzeyinde kişiyi huzursuz edecek seviyede pütürlü bir yapı olması,
  • Sonrasında porselen kaplama yapma planlamasının olması.

Diş Törpüleme Dişlere Zarar Verir Mi?

                Törpüleme işleminin zarar verip vermeyeceği sıklıkla merak edilen bir konudur. Sonrasında diş kaplama işlemi yapmayı planlayanların özellikle takip ettiği bir konudur. Diş hekimi tarafından kontrollü bir şekilde yapılan törpüleme işlemi dişlere herhangi bir zarar vermez.

                Dişlere zarar verme husussunda üzerinde durulması gerek konu dolgu ve çürük tedavisi geçmişi olan dişlere bu uygulamanın yapılamıyor olmasıdır. Sebebini açıklamak gerekirse; bu tedaviler sonrasında yapılacak olan törpüleme dişte hassasiyet yaratabilmektedir. Aşırı sıcak ya da aşırı soğuk içeceklere karşı oluşacak hassasiyet kişiyi oldukça fazla rahatsız edecektir.

Diş Törpüleme İşlemi Sırasında Acı Hissedilir Mi?

                Diş törpüleme işleminde diğer birçok diş tedavisinde de duygulandığı gibi lokal anestezi uygulaması gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı ağrı, acı ve sızı gibi olumsuz hisler yaşanmamaktadır.

                Sağlıcakla kalın.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon