fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Diş Teli Tedavisinde Diş Çekimi Zorunlu Bir Uygulama mı?

Ortodontik tedavi planlarken belki de ne çok karşılaşılan soru: Madem diş çekimi olacaktı neden tedaviye başladım? Bu sorunu cevabı aslında oldukça basit. Hekimler elbette ki ağzı ve çene yapısını bozmadan düzeltmeye ve düzenlemeye gayret gösterirler. Lakin çene kemiği küçük ve dişler o kemiğe sığmıyorsa azaltılması düşünülmelidir. Dişler çene kemiğine alt veya üst fark etmez sığmadığı takdirde simetrikliği de bozmaktadır. Köpek dişleri kenarlardan anlamsız şekillere bürünmektedir. Bu ve bunun gibi durumlar meydana geldiğinde hekiminiz dişlerinizi seyreltmeyi ve planlı mümkün olduğunca simetrik bir diş yapısı oluşturmayı hedefleyecektir.

                Tedavilerde diş çekimi kararı verilirken muhakkak dişlerin sağlığı gözden kaçırılmamalıdır. Evvelde ağız içinde kırılmış, çatlamış ya da çürümüş diş var ise ve bu diş yapılan tedavi planındaki diş çekim esaslarını karşılıyor ise elbette çekim önceliği bu dişe verilecektir. Sağlıklı dişler bu planlamada en son sıralarda yer alacaktır. Daha önceden çekilmiş diş var ise bu durumlarda değerlendirilecektir. Örneği alt çeneden sağdan ve soldan bir adet diş çekimi planlanıyorsa ve evvelde çekilmiş diş var ise bu kez sadece bir tane çekilerek sağlıklı diğer dişler korunmalıdır.

Diş çekimli ortodonti tedavileri birçok uzman tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu diş çekim durumu hekiminizin değerlendirmesi sonucu olduğu kadar ağız ve diş sağlığıyla da doğrudan alakalı bir durumdur. Emin olunuz ki hiçbir hekim diş çekerek tedavi başlamak istemez. Ama yukarıda saydığımız sebeplerden bir veya birkaçı meydana gelmişse hastanın için en sağlıklı en az acılı ve en kesin çözümün diş çekimi olduğu değerlendirilmişse çekim faaliyeti başlar.

Sonuç olarak diş teli tedavisinde de hekiminiz ağız ve çene yapınızı değerlendirecektir. Eğer diş çekimi olmadan tedavi yapabileceğini kıymetlendirir ise elbette ki yola o şekilde devam edilecektir. Ama çene yapısı, dişlerin büyüklüğü gibi hususular dişlerin simetrisini hizasını tehdit eder durumda ise önceliği hasarlı çürük ya da zarar görmüş dişlere vermek üzere bir veya birkaç diş çekerek yeniden dizayn etmek en doğru hamle olacaktır.

Sağlıcakla kalın.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon