fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Diş Sağlığı için Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir? 

Vücudumuz, ilk olarak ağız yoluyla besinleri alır. Dişlerle besinleri öğütür, parçalar ve sindirime hazır hale getirir. Kısacası dişlerimizin en önemli görevi beslenmedir. Beslenmemize yardımcı olan dişlerimizi korumak için dişlerimizi iyi beslememiz gerekiyor.

Diş eti problemlerinin önüne geçmek, dişlerimizi çürüklerden korumak için diş bakımının yanı sıra tüketmemiz ve kaçınmamız gereken besinler vardır.

Diş Eti Sağlığını Korumak İçin Gerekli Besinler Nelerdir?

Diş eti sağlığını korumak, plak oluşumunu engellemek için genel olarak vitamin ve protein ağırlıklı beslenip, bol miktarda karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Bununla beraber diş sağlığı için tüketilmesi gereken besinler şunlardır;

Süt ve Süt Ürünleri

Süt, yoğurt, ayran, kefir, peynir gibi ürünler kemikler ve diş eti sağlığı için faydalı kalsiyum ve fosfor mineralleri içerirler. Bu mineraller sayesinde diş minesi korunur, tükürük akışı düzene girer ve plak oluşumu engellenir. Özellikle peynirin bazik özelliğinden dolayı asitlerin diş plağı oluşturmasının önüne geçilir.

Meyve ve Sebzeler

Diş eti sağlığını korumak, plak oluşumunu engellemek için daha çok renkli meyve sebzeler tüketilmesi gerekir. Meyvelerden özellikle çilek ve ananas, sebzelerden ise brokoli, ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler, plak oluşumunu engelleyip, diş eti problemlerinin önüne geçer. Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan A, K ve C vitamini, diş beyazlatmadan diş kokusunu önlemeye kadar birçok faydası bulunmaktadır.

Kuruyemişler

Özellikle kuru üzüm başta olmak üzere fındık, ceviz gibi kuruyemişler içerdikleri yağlar sayesinde ağız içerisinde oluşabilecek bakterilere karşı koruyucu özelliğe sahiptirler.

İçecekler

Şekersiz ve asitsiz tüm içecekler ağız ve diş eti sağlığı açısından faydalıdırlar. İçme suyu, yeşil çay ve diğer bitkisel çaylar, plak oluşumunu engelleyip diş eti problemlerinin önüne geçer. Dişleri çürükten koruyan çayların başında yeşil çay gelmektedir. Yeşil çay , içeriğindeki  “kaşetin” maddesiyle ağız kokusunu engeller, diş eti kanamalarını durdurur. E, C, potasyum, kalsiyum, demir mineralleri açısından zengin olan yeşil çay, antioksidan ve antibakteriyel özelliğiyle, şekersiz tüketilmesi durumunda diş eti sağlığı adına oldukça faydalıdır.

Ağız ve diş eti sağlığınız için tüketilmesi gereken besinleri tercih edip, uzak durulması gereken asit ve şeker başta olmak üzere birçok besinden kaçınmak gerekir. Zararlı besinlerin tüketilmesi durumunda ise hemen ardından ağız ve diş bakımı yapılması, diş eti problemleri yaşanmasını azaltabilir. Klinik Akademi’yi tercih ederek “diş eti sağlığını korumak için gerekli olan besinler nelerdir? “ sorusuna cevap bulup diş eti sağlığınız adına bütün bilgi ve tedavilerden yararlanabilirsiniz.

Whatsapp
Telefon