fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

İmplant Nedir?

Eksik dişlerin tedavisinde uygulanan ve çene kemiğinin içerisine titanyumdan yapılma vidaların yerleştirilmesidir. Bu vidaların üstüne protez diş yerleştirilir. İmlpant tedavisini diğer tedavilerden ayıran en büyük fark, komşu dişlere zarar verilmemesidir. Yani komşu dişlere zarar verilmesi gerekli değildir. İmplant, diş kökü görevi görür, doğal bir diş gibi görünür ve doğal bir diş gibi çalışır.

Diş İmplantı Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

18 yaşını geçmiş, çene ve yüz gelişimini tamamlamış kişilere implant tedavisi uygulanabilir. Tedaviden önce çene yapısınınimplant tedavisine uygun olup olmadığını belirleyebilmek için röntgen çekilir. Şeker hastalığına sahip olan kişilere implant tedavisi gerçekleştirilmeden önce hastalığın düzene girmesi gerekmektedir. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde ilk önce ilaç kullanımı bırakılır sonra implant tedavisi gerçekleştirilir.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi, kişiye hafif bir sedasyon verilerek yapılır. İşlem başlamadan önce detaylı muayene ve röntgen ile tedaviye ön hazırlık yapılır. Çene kemiklerinin ve kalan dişlerin ölçüsü alınır. Dental implantların yerleştirilmesi için iki farklı seçenek vardır. Tek aşamalı işlemlerde ise dental implantların yerleştirilmesi ardından iki seçenek vardır.

Tek aşamalı işlemler uygulanırken implant yerleştirildikten sonra geçici başlık takılır. iki aşamalı uygulamalarda ise dental implantın takılması ardından üzeri diş ile kapatılır ve iyileşmeye bırakılır. Protez başlıklar ise daha sonra takılır. Her iki durumda da geçici bir köprü yerleştirilir ve alt çene için üç ay, üst çene için 6 ay iyileşme süreci beklenir. Bazı durumlarda dental implantların üzerine yeni yapılan dişler hemen takılabilir. Dental implantın normal dişler ile pek bir farkı yoktur.

İmplant Diş Kimlere Yapılmaz?

Kemik büyüme ve gelişme işlemlerinin tamamını bitirmemiş genç bireyler, sigara kullanımının dişlerin sağlığını kötü etkilediği için ve ağız içerisindeki yaranın iyileşmesini baskıladığı için, implant başarısını düşürdüğü için; sigara kullanımı yoğun olan kişiler implant tedavisi için uygun birer aday değillerdir.

Hiç Dişi Olmayana Kaç İmplant Gerekir?

Dudak ve yanak esnekliğinin de kaybedilmemiş olması gerekmektedir. Kemik yüksekliğinin estetik görüntüyü engellemeyecek seviyede olması da başka bir önemli meseledir. Tam dişsizlikte bir çeneye en az 6 implant yerleştirilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon