fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Diş Fırçası Hangi Aralıklarla Değiştirilmelidir?

Sağlıklı bir ağız, dişler ve diş etleri için diş bakımına özen göstermek elzemdir. Diş bakımının temelinde ise elbette fırçalama vardır. Dişlerin korunması için en vazgeçilmez bakım rutini diş fırçalamadır. Fırçalama işlemi düzenli olarak ve doğru teknikle yapılmalıdır. Bunun yanında doğru fırça seçimi ve kullanılan fırçanın düzenli aralıklarla değiştirilmesi de önemlidir.

Diş fırçası seçimi yaparken fırçanın kıllarının fazla sert olmamasına dikkat etmelisiniz. Sert kıllı fırçalar fırçalama esnasında dişlerin zedelenmesine yol açabilir. Bu nedenle daha yumuşak kıllı fırçaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz fırçada dili temizlemek ve diş etine masaj yapmak için kullanılan plastik bölümün olmasına da dikkat edin. Dişlerinizi fırçalarken de mümkün mertebe nazik davranın. Fırçalama esnasında dişlere fazla baskı uygulamak diş eti sağlığı için iyi değildir. Fırça başlığının ağzınızla uyumlu olmasına da özen gösterin. Özellikle küçük bir ağzınız varsa büyük başlı fırçaları tercih etmekten kaçının.    

Vücudumuzda en çok bakterinin görüldüğü yer dişlerimizdir. Dolayısıyla dişlerimizi fırçaladığımız fırçaların temiz ve fonksiyonel kalması son derece önemlidir. Gerekli hijyene sahip olmayan, eskimiş, kılları eğilmiş diş fırçasını kullanarak diş bakımı yapmak mümkün değildir. Diş fırçasına bağlı olarak ağızda bakteri oluşumunun engellenmesi için fırçanın düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.

Diş Fırçası Ne Sıklıkta ve Hangi Durumlarda Değiştirilmelidir?

  • İdeal olanı diş fırçasının 3 ayda bir değiştirilmesidir. Ancak bu süre maksimum 6 aya kadar uzatılabilir. 6 aydan sonra ise aynı fırça kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Fırçanızın kıllarının yanlara doğru ayrılıp yatmaya başladığını gördüğünüz anda fırçanızı mutlaka değiştirmelisiniz. Zira fırçanız artık ömrünü doldurmuş ve dişlerinizi gerektiği gibi temizleme kabiliyetini yitirmiştir.  
  • Herhangi bir enfeksiyon rahatsızlığı geçirdiğinizde diş fırçanızı mutlaka değiştirmelisiniz.
  • Ağız ve diş sağlığı ile ilgili herhangi bir rahatsızlık geçirmeniz durumunda da diş fırçanızı değiştirmeniz tavsiye edilir

Etkili bir ağız ve diş bakımı için diş fırçanızı düzenli aralıklarla değiştirmeye dikkat etmelisiniz. Bunun yanında kullandığınız fırçanın günlük temizliğine de özen göstermelisiniz. Her kullanımdan sonra fırçayı bol suyla yıkamalısınız. Yıkadıktan sonra fırçanızı nemli kalacak şekilde bırakmamaya dikkat etmelisiniz. Nemli ortam bakterilerin üremesi için son derece elverişlidir. Dolayısıyla her fırçalamadan sonra fırçanızı bir sonraki kullanıma kadar açık bir yerde ve dik konumda bırakmalısınız.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon