fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

DİŞ BEYAZLATMA SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma, ağız ve diş sağlığı konusunda sorun yaşayan ve diş renklerinde sararmalar meydana gelen kişilerde bu olumsuz durumları gidermek adına uygulanan işlemlere denir. Eğer profesyonel mana da bir ağız hijyeni ve diş temizliği yapılması isteniyorsa mutlaka uzman diş hekimleri kontrolünde uygulanan işlemler tercih edilmelidir.

Diş yapısında buluna mine ve dentin tabakalarında zaman içerisinde meydana gelen sararmalar veyahut ileri seviyede lekelenmeler meydana geldiğinde diş beyazlatma yöntemleriyle dişler eski haline kavuşturulabilir.

Kozmetik diş bakım konularında yer alan diş beyazlatma işlemleri, daha beyaz dişlere ve daha sağlıklı ağız hijyenine sahip olmak adına uygulanır.

Kozmetik diş bakımı olarak sınıflandırılsa da diş beyazlatma işlemi tercih eden herkese de uygulanabilir durumda değildir.  Uygulama alanlarındaki en büyük kriter, ağız ve diş sağlığına özen gösteren ve sağlıklı bir diş eti ile dişlere sahip olan kişilere uygulanmaktadır.

Diş Beyazlatma Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Çay ve kahve gibi diş yapına ve rengine zarar verici ürünlerin tüketimin azaltılması,
  • Diş macunu seçimlerinde öncelikli olarak florür içerikli diş macunlarının tercih edilmesi,
  • Asitli içecekler dişlerde, asit etkisinden dolayı, zararlı durumlara yol açacağından diş beyazlatma işlemi sonrası bu tür içeceklerden uzak durulması,
  • Diş beyazlatma işlemi sonlandıktan sonra ve takip eden altı ay içerisinde herhangi bir kimyasal ile dişlerin temasının sağlanmaması,
  • Tedaviye ek olarak diş pastası olarak bilinen diş beyazlatma maksatlı kullanılan ürünleri kullanmamak,
  • Diş beyazlatma işlemi sonrasında aşırı sıcak ve soğuk gıdalara karşı dişlerde bir hassasiyet oluşumu gözlemlenebilir. Bu tür gıdaların tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Esasında aşırı soğuk ve sıcak gıdalar tüketimiyle beraber dişlerdeki beyazlatma uygulaması derhal zarar görmez. Lakin oluşan hassasiyet münasebeti ve termik etkiden dolayı aşırı sıcak ve soğuk ile temas edildiğinde kişiye ciddi seviyede acı verebilir. Bu duyulan acı hissi de tedavi sürecinde kişinin motivasyon kayıplarına sebep olabilir. Motivasyonu düşürmeden ve acısız ağrısız bir şekilde tedaviyi sonlandırmak adına daha ılık gıdaların tüketilmesi diş beyazlatma işleminin başarılı olmasında etkili olacaktır.
WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon