fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Dikişsiz İmplant Nedir?

Dikişsiz implant, implant yapılacak bölgedeki diş etine kesi ve dikiş uygulamadan, kapalı tekniklerle yapılan bir işlemdir. Lazer destekli yapılmaktadır. “Flapless surgery” olarak adlandırılmaktadır. İlerleyen teknolojiyle beraber ameliyatsız diş implantı giderek daha çok tercih edilmektedir. Hastalar bu sayede hızlı iyileşme ve konforu yaşamaktadırlar. Lakin her hasta bu işlem için uygun olmayabilir. Bunun kararı yapılan diş muayeneleri sonrasında diş hekimi ile beraber verilmelidir.

Dikişsiz İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dikişsiz implant tedavisi nasıldırKlasik implant çeşitleri ikiye ayrılır: Dikişli ve dikişsiz implant. Dikişsiz implant, ameliyatsız diş implantı tedavisidir. Tedavi başlangıcında hastanın özel tomografisi ile ağız ve dişlerine bakılıp kemik ölçümleri yapılır. Dişler ve implantların görünümü dijital ortamda 3 boyutlu hale getirilir. Uygun ortam ayarlandığında implantların yapımına başlanır. Son olarak bilgisayar ortamında ayarlanan düzenlemeye uygun hazırlanan implantlar, hastanın ağzına diş etini kaldırmadan açılan deliklere stentler yardımıyla döndürülerek yerleştirilir. Her tedavide olduğu gibi dikişsiz implant tedavisinin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar:

Dikişsiz İmplant Tedavisinin Avantajları

  • Enfeksiyon riski azdır.
  • Estetik açıdan oldukça avantajlıdır.
  • Her bir diş maksimum 5-10 dakika içinde yerleştirildiği için sosyal hayata dönüş hızlıdır. Bu yönüyle oldukça işlevseldir.
  • Tedavi sırasında ve sonrasında ağrı ve acı en hafif düzeydedir.
  • Kanama ve ödem riski olmadığı için iyileşme süreci oldukça fazladır.

Dikişsiz İmplant Tedavisinin Dezavantajları

  • Maliyeti azdır.
  • Herhangi bir hata veya olumsuz bir durumda klasik implanta geçilme ihtimali vardır.
  • Bilgisayarda hazırlanan şablonların ücretleri de eklendiği için daha maliyetlidir.
  • Estetik açıdan riskleri bulunmaktadır.
  • Her hastaya uygulanamaz.

Dikişsiz implant tedavisinin olumlu ve olumsuz yanlarına ilaveten klasik implant tedavisinden farkları vardır. En büyük farklılık tedavinin kesi ve dikiş işlemi yapılmadan tamamlanmasıdır. Bu sayede hasta daha rahat ve daha sağlıklı hissetmektedir. Dikiş atılmadığı için kanama, yara, iltihap durumları yaşanmamaktadır. Operasyon sonrası ağrı kesici ve antibiyotik kullanımına gerek duyulmamaktadır.

Yine operasyon sonrası morarma, şişlik olmadığı için cilde herhangi bir zarar ve yansıması bulunmamaktadır.

Klinik Akademi’ yi tercih ederek dikişsiz implant tedaviniz başta olmak üzere tüm diş tedavilerinizi uzman diş hekimlerimiz tarafından en uygun ve en kaliteli haliyle, sorunsuz neticelendiriyoruz. Detaylı bilgi için Klinik Akademi ile iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon