fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

ÇOCUKLARDA DÜZENLİ DİŞ MUAYENESİ

Diş muayeneleri en az yetişkinler kadar çocuklarda da önem taşımaktadır. Çocukluk döneminden itibaren düzenli diş muayenelerinin yapılması ileriki yaşlarda çocukların sağlıklı bir ağız ve diş yapısına sahip olması demektir. Ayrıca çocukların ve yetişkinlerin korkulu rüyası haline gelen diş muayeneleri erken yaşta yapılmaya başlanırsa alışkanlık kazanılır ve korku yok olmaya mahkum olur.

Çocuklarda İlk Diş Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuklarda diş muayenesi ne zaman yapılmalı? Sorusunu Dünya Sağlık Örgütü; Çocuğun ilk dişi çıktıktan sonra (ortalama 6 ay ve 1 yaş aralığında ) yapılması gerekmektedir diye cevaplandırmıştır. Bu yaşta çocuğu muayeneye götürmenin amacı sadece oluşacak çürükleri önlemek değildir. Bunun haricinde

 • Bebeğin ağız bakımının yapılması
 • Gerektiğinde uygun florid kullanımı
 • Aileyi ağız diş sağlığı hususunda bilgilendirme
 • Diş durumuna göre beslenmesine şekil verme vb.

gibi amaçları vardır.

Çocuklarda Diş Gıcırdatması

Çocuklarda diş gıcırdatma son yıllarda sıkça duyulan bir problem haline gelmiştir. Hemen hemen 10 çocuktan 3 ünde görülmektedir. 3 yaşından büyük çocuklar bu sorunla sık karşılaşmaktadır. Başta bakıldığında dişlerden kaynaklandığı düşünülse de çocuklarda diş gıcırdatmanın birçok sebebi vardır. Diş gıcırdatmaya neden olabilecek diğer sebepler şunlardır;

 • Stres
 • Diş çürükleri
 • Reflü
 • Bağırsak parazitleri
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Alerjiler
 • Sağlıksız beslenme
 • Ağız içyapısı sorunları

Çocuklarda diş gıcırdatmasını önlemek amacıyla ilk olarak bir diş hekimine başvurulabilir. Diş gıcırdatma ağız ve diş yapısından kaynaklı ise tedavisi yapılır. Bunun haricinde bir problem görünüyorsa bir gastroenteroloji hekiminden veyahut bir çocuk psikoloğundan yardım istenebilir. Bütün bunlarla birlikte problem devam ediyorsa ağız içerisine bir diş aparatı yerleştirilerek gıcırdatma sorunu ortadan kaldırılabilir.

Çocuklarda Diş Çürükleri

Çocuğun dişlerinin çıkmaya başlamasıyla yapılan çocuklarda düzenli diş muayenesi süt dişlerinden tutun da normal dişlerine kadar önem arz etmektedir. Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Ebeveylerin tutumu çocuklarda diş çürüklerini önleme adına çocuklara diş fırçalama ve diş bakımı alışkanlığı kazandırır. Dişler çıkmaya başlar başlamaz diş temizliğine parmak fırçaları ile daha sonra ise normal fırçalarla devam edilebilir.

Tüm bunlara rağmen genetik faktörlerin de etkisiyle çocuklarda diş çürüklerinin önüne geçemeyebiliriz. Bu olağan bir durumdur.

Çocuklarda Diş Çürüklerini Önleme ve Tedavisi Adına Neler Yapılabilir?

1.Yemeklerden sonra bol su içilip dişler günde en az 2 kez fırçalanmalıdır.

2.Çocuklarda diş çürükleri genellikle azı dişlerinin üzerinde bulunan fissür denilen dokularda başlar. Fissür örtücü malzemelerle çürük sayısı azaltılabilir.

3.Çürüklere karşı direnci artırmak adına 2 yaşın üzerindeki çocuklarda florid kullanılabilir. Florid bazı diş macunu ve besinlerin içerisinde mevcuttur.

4.Çürük oluşmaya başladığında lokal anestezi altında dişler temizlenip kompozit veya amalgam dolgular yapılabilir.

Whatsapp
Telefon