fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Çarpık Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Üst üste binen, yana yatan ya da eğri dişler çarpık diş olarak tanımlanır. Çarpık dişlerin pek çok sebebi vardır. Ağız ve çene yapısında darlık, üst ve alt çene arasında uyumsuzluk ya da sonradan yaşanan herhangi bir travmaya bağlı olarak çarpık diş vakaları ortaya çıkabilir.

Çarpık dişlerin kişilerin günlük yaşamı üzerinde pek çok olumsuz neticesi bulunmaktadır. Bunların başında çiğneme problemleri, diş eti rahatsızlıkları, ağız ve diş bakımında sorun yaşanması, diş çürümesi, süt dişlerinin erken kaybı, dolgu ve kaplama gibi uygulamaların gerçekleştirilmesinde zorluk yaşanması ve elbette estetik açıdan olumsuz görüntülerin sebep olabileceği özgüven kaybı gelir.

Çarpık diş tedavisi diş hekimliğinin ortodonti alanına girmektedir. Uzman bir ortodontist tarafından gerçekleştirilen detaylı muayene ve tetkiklerden sonra kişiye özel bir tedavi planı hazırlanır. Diş dizilimi ile ilgili bozukluklar için modern diş hekimliğinin geliştirdiği temel tedavi yöntemi diş telleri olarak bilinen apareylerdir. Ancak tek tedavi yöntemi bu değildir.

Gelişen teknoloji ve tıp sayesinde şeffaf plak tedavisi, en yeni ortodonti tedavileri arasındaki yerini çoktan almıştır. Belirli bir seviyede kalmış olan çarpıklık ve yamuklukların tedavisi için estetik bir tedavi yöntemi olan şeffaf plak uygulamasına başvurulabilir. Şeffaf plakların dişlerin üzerindeki görünürlüğü minimum düzeydedir. Bu nedenle hastalar tarafından sıklıkla tercih edilir. Şeffaf plak tedavisi sayesinde kişi iş, aile ya da sosyal yaşamında estetik açıdan herhangi bir kaygıya kapılmadan tedavi sürecini tamamlayabilmektedir. Ancak mevcut problemin şeffaf plak ile tedavi edilmeye uygun olup olmadığına karar verecek olan kişi uzman diş hekimidir.

İleri seviye çarpıklık ya da hizalanma bozuklukları için genellikle diş telleri tercih edilir. Dişlerin üzerine yapıştırılan braketler aracılığıyla dişler ileri-geri, sağa-sola ve öne-arkaya hareket ettirilir. Dişlerin hedeflenen yöne doğru kat ettikleri mesafe belirli aralıklarla gerçekleştirilen hekim kontrolleri aracılığıyla ölçülür ve teller üzerinde gerekli revizyonlar yapılır. Ağız içinde olması gereken diş dizilimi sağlanana kadar tedavi bu şekilde sürdürülür.

Diş çarpıklığı aynı zamanda dişlerin rengi ve şekliyle de ilgiliyse bu durumda seramik kaplama ya da yaprak porselen gibi çözümlere de başvurulabilir. Çarpık dişlere kaplama uygulaması sayesinde oldukça estetik sonuçlar elde edilebilir. Bu noktada uzman ve deneyimli bir hekimden gülüş tasarımı desteği alarak doğala en yakın ve kusursuz dişler ile kişiye özel tasarlanan harika gülüşlere kavuşmak mümkündür.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon