fbpx

Yavuz Selim Cad. 15-A Soğanlık / Kartal

Amalgam Dolgu Nedir?

Amalgam dolgu; 150 yıldır diş hekimliğinde kullanılan, çürük nedeniyle oluşan boşlukları doldurmaya yarayan, cıvanın herhangi bir başka metal ile birleşmesinden oluşan bir dolgu çeşididir. Halk arasında gümüş dolgu diye bilinirler ama içlerinde gümüş yoktur. Baskı ve çiğnemeye dayanıklı olup daha az maliyetlidirler.

Kompozit Dolgu Nedir?

Çürüme, kırık veya buna benzer sebeplerden oluşan diş boşluklarına uygulanan, diş rengindeki dolgulara kompozit dolgu denir. Dişlerde estetik açıdan etkili sonuçlar ortaya çıkardığı için estetik dolgu diye de bilinirler. Kompozit dolgunun içerisinde çeşitli kimyasal bileşenlerin yanı sıra reçine ve seramik vardır.

Günümüzde hem sağlık hem de estetik açıdan amalgam dolgu pek kullanılmamaktadır. Fakat hem kompozit dolgunun hem de amalgam dolgunun avantajları ve dezavantajları vardır. Kompozit dolgu, diş renginde olduğu ve diğer dişlerle arasında bir fark olmadığı için gülüş estetiğini bozmazlar. Gümüş rengindeki amalgam dolgular özellikle ön dişlerde estetik açıdan sıkıntı olduğu için pek tercih edilmezler. Baskıya dayanıklı olan arka dişlerde amalgam dolgu daha çok tercih edilir.

Diş dolgularının ömrü ortalama 5 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Gümüş amalgam dolgular değiştirilmeden 15 yıla kadar kullanılabilirler. Estetik açıdan en çok tercih edilen kompozit dolgular ise çok uzun ömürlü değillerdir. Çok uzun ömürlü olmamalarına rağmen kırıldıklarında tamirleri kolaydır ve yeniden diş boşluğu doldurulabilir.

Sağlık açısından amalgam dolguların içerdiği cıva nedeniyle riskli olduğu konuşulmaktadır. Henüz kesinliği kanıtlanmasa da diş sıkma rahatsızlığı ve metale karşı alerjisi olanların dolgu tercihlerini diş hekimlerine danışarak karar vermeleri daha uygun olur.

Bu iki dolgunun fiyatları ise kliniklere göre değişmektedir. Genel olarak amalgam dolgular kompozit dolgulara göre daha az maliyetli olup bütçeye uygundur. Geçmişte uygun fiyatlı olmasından dolayı da amalgam dolgular uzun bir süre kullanılmışlardır.

Amalgam dolgu mu? Kompozit dolgu mu? Sorusuna en iyi cevabı diş durumunuza, çekilen röntgenlere bakarak diş hekiminiz cevap verecektir. Alanında en tecrübeli diş hekimleriyle çalışan Klinik Akademi size Amalgam dolgu mu? Kompozit dolgu mu? tercih edilmeli sorusunun cevabını ve en uygun fiyatlı tedavi imkanlarını sunmaktadır.

WhatsApp icon
Whatsapp
Phone icon
Telefon